Zajęcia praktyczne
Zajęcia praktyczne w ramach naszego kursu są do zorganizowania we własnym zakresie. Aby placówka spełniała wymagania, musi być aktywnym gospodarstwem rolnym lub ogrodniczym, a osoba udzielająca zajęć praktycznych musi mieć tytuł rolnika lub ogrodnika. Zajęcia praktyczne należy zrealizować w wymiarze 43 dni (344 godzin), jednak dopuszczalne jest posiadanie jedynie 40% obecności, czyli minimum 18 dni (138 godzin). Możliwości zrealizowania zajęć praktycznych należy szukać w placówkach takich jak:
- Gospodarstwa ogrodniczo-szkółkarskie
- Przedsiębiorstwa zajmujące się pielęgnacją ogrodów
- Szkółki ogrodnicze
- Ogrody botaniczne
- Gospodarstwa rolne specjalizujące się w uprawach ogrodniczych, uprawie drzew i krzewów owocowych oraz gruntowych uprawach warzyw i truskawek.
Charakterystyka firmy przyjmującej Słuchaczy na zajęcia praktyczne
Firma, która może przyjąć słuchaczy na zajęcia praktyczne w ramach Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego o specjalizacji „Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych” powinna spełniać następujące kryteria:
Rodzaj działalności:
firma powinna prowadzić działalność w sektorze ogrodniczym lub rolniczym, ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów jak:
produkcja sadownicza (uprawa drzew i krzewów owocowych).
produkcja warzywna (uprawa warzyw).
produkcja roślin ozdobnych (uprawa roślin ozdobnych, zarówno w gruncie, jak i pod osłonami).
technika w ogrodnictwie (wykonywanie czynności kontrolno-obsługowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w ogrodnictwie).
Wyposażenie:
firma powinna być wyposażona w odpowiednie narzędzia i sprzęt do prowadzenia działalności ogrodniczej, w tym mikrociągniki, maszyny i urządzenia stosowane w produkcji ogrodniczej.
Kadra instruktorska:
firma powinna zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów (ogrodników, rolników) posiadających doświadczenie w prowadzeniu upraw ogrodniczych i gotowych do pełnienia roli instruktorów praktycznych.
instruktorzy powinni posiadać umiejętności w zakresie:
rozmnażania roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych,
prowadzenia upraw w gruncie i pod osłonami,
zwalczania chorób i szkodników roślin,
przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych,
obsługi i konserwacji maszyn oraz urządzeń ogrodniczych,
przechowywania i sprzedaży owoców, warzyw i roślin.
Warunki pracy:
firma powinna zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zgodne z przepisami BHP.
firma powinna posiadać procedury dotyczące bezpieczeństwa pracy, szczególnie w kontekście obsługi maszyn i stosowania środków ochrony roślin.
Program zajęć praktycznych
firma powinna być w stanie zapewnić realizację programu praktyk zgodnie z wymaganiami kwalifikacyjnego kursu zawodowego, co obejmuje:
prowadzenie zajęć praktycznych z zakresu produkcji sadowniczej, warzywnej, roślin ozdobnych oraz techniki w produkcji ogrodniczej.
zrealizowanie odpowiedniej liczby godzin zajęć praktycznych, zgodnie z ustalonym harmonogramem.
dokumentowanie postępów i ocenę umiejętności praktycznych słuchaczy.