Hazem Kalaji

Plantish – język roślin i nieinwazyjne badanie stanu roślin

prof. Hazem Kalaji

Profesor Kalaji jest znany jako wybitny specjalista w dziedzinie fizjologii roślin, szczególnie w kontekście fotosyntezy. Jego badania obejmują szereg obszarów, w tym funkcjonowanie, bioenergetykę, wydajność i produktywność aparatu fotosyntetycznego u roślin, a także reakcje roślin na stresy abiotyczne i biotyczne.

W ostatnich latach profesor Kalaji skupił się na opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarach rolnictwa, ogrodnictwa i ochrony środowiska, wykorzystując synergiczne oddziaływanie komunikacji roślinnej, sztucznej inteligencji i technik uczenia maszynowego. Jego oryginalna hipoteza badawcza podkreśla, że rośliny pełnią funkcję doskonałych „czujników biologicznych”, zdolnych do samodzielnego monitorowania i kontrolowania warunków wzrostu (rozwój biologicznego systemu sprzężenia zwrotnego). Niezależnie od tego, czy znajdują się w środowiskach częściowo kontrolowanych (takich jak szklarnie), czy w środowiskach w pełni kontrolowanych (takich jak komory wzrostowe, pionowe farmy kontenerowe lub fitotrony), rośliny mogą regulować swój wzrost i rozwój. W niekontrolowanych warunkach, np. na polach, rośliny mogą dostarczać informacji o swoich potrzebach (woda, składniki odżywcze i inne) oraz stanie fizjologicznym pod wpływem określonych czynników stresogennych (np. suszy, niskiej temperatury, chorób), a wszystko to bez konieczności stosowania inwazyjnych lub analizy destrukcyjne.

Profesor Kalaji jest aktywnym członkiem wielu międzynarodowych organizacji naukowych oraz częstym prelegentem na licznych konferencjach i sympozjach naukowych. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 15 000 punktów w systemie punktacji Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz łączny współczynnik Impact Factor (IF) wynoszący ponad 1000 z 317 publikacji naukowych, 6 monografii (w tym 2 w języku polskim i 1 w języku włoskim, rosyjskim, angielskim i arabski) oraz 27 rozdziałów w monografiach. Według bazy danych Web of Knowledge wskaźnik Hirscha (HI) profesora Kalaji wynosi 46.

W latach 2013–2015 prof. Kalaji był profesorem wizytującym w Yantai Institute of Coastal Zone Research Chińskiej Akademii Nauk w Chinach. Jest wiceprzewodniczącym panelu Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) przy Komisji Europejskiej w Brukseli (H2020) oraz ekspertem w zakresie oceny projektów w ramach programu Erasmus (Wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus) i przyznawania HR Excellence in Research logo dla europejskich uniwersytetów.
 
Profesor Kalaji recenzował także projekty dla ministerstw nauki Holandii, Estonii, Litwy, Słowacji, Czech, Serbii, Grecji i Polski (NCBR, NCN, PARP i inne). Do końca 2022 roku recenzował ponad 1000 projektów krajowych i międzynarodowych. Jest także recenzentem prac habilitacyjnych i doktoranckich w kraju i za granicą oraz ponad 300 prac naukowych opublikowanych w czasopismach międzynarodowych. Jest redaktorem naczelnym czasopisma JWLD (https://journals.pan.pl/jwld) oraz redaktorem kilku czasopism międzynarodowych.

Prof. dr hab. Hazem M. Kalaji ukończył studia na Akademii Rolniczej w Aleppo w Syrii w 1983 r. Następnie, w 1993 r., uzyskał stopień doktora z wyróżnieniem nauk rolniczych o specjalności fizjologia roślin w SGGW w Warszawie. W 2013 roku uzyskał na tym samym wydziale stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych, uzyskując uznanie Rady Wydziału. W 2019 roku otrzymał tytuł profesora nauk biologicznych.

Profesor Kalaji został odznaczony 29 sierpnia 2022 r. decyzją Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Obecnie pracuje w SGGW (jako biolog) oraz w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym – PIB w Falentach od 2000 r., a od 2017 r. (jako agronom.

Zobacz także pozostałe wykłady