Dr Joanna Sucholas

Jak wspierać bioróżnorodność w krajobrazie?. 03.04.2025

Dr Joanna Sucholas

Etnobiolożka, zielarka, edukatorka i praktykująca rolniczka agroekologiczna.

Absolwentka UAM w Poznaniu na kierunki biologia, ukończyła również studia podyplomowe z zielarstwa na SGGW w Warszawie oraz zdrowego odżywiania na UJ w Krakowie. Przez wiele lat związana z Uniwersytetem w Rottenburgu (Niemcy), prowadziła badania nad systemem zbioru ziół z natury dla przemysłu fitofarmaceutycznego w Polsce i w innych krajach europejskich.

Stopień doktora nauk przyrodniczych otrzymała na Uniwersytecie w Ratyzbonie (Niemcy) na podstawie etnoekologicznej pracy doktorskiej podejmującej problem ochrony bioróżnorodności łąk bagiennych w Biebrzańskim Parku Narodowym w świetle tradycyjnej wiedzy ekologicznej (TEK) lokalnej społeczności, zmiany tradycyjnego użytkowania łąk oraz wpływu programów Wspólnej Polityki Rolnej na obecne praktyki rolnicze.

Jej artykuły naukowe ukazały się w takich czasopismach jak Etnobiologia Polska, Herba Polonica, Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine czy prestiżowym Land Use Policy Journal. Wyniki swoich badań prezentowała na licznych konferencjach, m.in. w Bristolu, Belem w Brazylii, Sofii czy na Sardynii. Zapraszana jako ekspertka i współautorka artykułów przy opracowywaniu publikacji książkowych, m.in. książki Medicinal Agroecology.

W działalności edukacyjnej zajmuje się głównie popularyzacją wiedzy ekologicznej, etnobotanicznej i ziołoleczniczej kierowaną zarówno do dzieci jak i dorosłych. Związana z ruchem agroekologicznym, w jego duchu rozwija własne gospodarstwo w Marszewie, we wschodniej Wielkopolsce, wdrażając praktyki rolnictwa regeneratywnego, permakultury i agroleśnictwa osadzone w lokalnym dziedzictwie biokulturowym. Aktywnie zaangażowana w ochronę przyrody i krajobrazu we własnym regionie, obszarze Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Kocha naturę, pracę w ogrodzie i muzykę tradycyjną polskiej wsi.

Zobacz także pozostałe wykłady