prof. dr hab. inż. Wojciech Pusz
Fitopatolog i mykolog, pracujący w Zakładzie Fitopatologii i Mykologii, Katedry Ochrony Roślin. Dyrektor Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Złotówku.
Tytuł doktora uzyskał za rozprawę poświęconą badaniom zbiorowisk grzybów, zasiedlających rośliny z rodzaju Amaranthus (2007 r.), a tytuł doktora habilitowanego za cykl prac, dotyczących zdrowotności roślin jako elementu monitoringu środowiska naturalnego na przykładzie Karkonoszy i Tatr (2016 r.). Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2022 roku.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się na wykorzystaniu grzybów mikroskopowych w bioindykacji środowisk mało zmienionych przez człowieka takich jak obszary wysokogórskie, polarne oraz ekosystemy podziemne. Bada zdrowotność roślin dziko rosnących, w tym gatunków rzadkich i chronionych. Interesuje się interakcjami jakie zachodzą między zwierzętami (niedźwiedzie, borsuki, nietoperze, wilki), a zbiorowiskami grzybów mikroskopowych. Rozwija badania nad chorobami roślin inwazyjnych. Pracuję nad metodami ich ograniczania w gospodarce leśnej, a także nad wykorzystaniem biostymulatorów w szkółkarstwie leśnym. Zajmuje się edukacją przyrodniczo-leśną. Angażuje się w mediacje w sytuacjach konfliktowych pojawiających się na linii społeczeństwo – leśnicy i myśliwi.
Redaktor naczelny czasopisma „Acta Mycologica”. Członek Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego, Rady Naukowej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Rady Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie”. Uczestnik staży naukowych i dydaktycznych w Kazachstanie, Turcji, Finlandii, Litwie, Czechach, Słowacji oraz Norwegii (Svalbard). Członek Polskiego Towarzystwa Leśnego (przewodniczący Komisji Komunikacji Społecznej), Polskiego Towarzystwa Botanicznego i Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego.
Krzewi wiedzę z zakresu fitopatologii, ochrony roślin i ochrony lasu w mediach społecznościowych (Fb, YT).